Записи със сеанси на Ванга ще бъдат дигитализирани в рамките на проект

...
Записи със сеанси на Ванга ще бъдат дигитализирани в рамките на проект
Коментари Харесай

ДА Архиви прави дигитални записи на сеанси на Ванга

Записи със сеанси на Ванга ще бъдат дигитализирани в рамките на план на Държавна организация „ Архиви “ за цифровизация на фондовете. Проектът е съфинансиран по европейска стратегия.

Записите са от тогавашния Институт по сугестология, сподели за БНР шефът на Държавна организация „ Архиви “доц. доктор Михаил Груев:

" Изключително любопитни са тези фонозаписи на баба Ванга, правени от тогавашния Институт по сугестология, те се намират при нас. Там има записани нейни сеанси. Някои от тях са слушани, само че дребна част единствено...Не са свалени всички, би трябвало да забележим каква част от тях е непокътната и какво съдържат... ", разясни доцент Груев.

Записите може да станат обществени най-рано есента, когато завършва и планът. От Държавна организация „ Архиви “ означават, че с помощта на проекта вече разполагат с опция за дигитализиране на киноленти, видеокасети, грамофонни плочи. Те идват най-вече от частни колекции, архиви на закрити фабрики и кинохроники на държавни институции.

" На първо място е възпроизвеждаща техника от ролкови магнетофони, сканираме даже диапозитиви, негативи, стъклени плаки, както се е снимало при започване на 20 век ", описаха пред " Хоризонт " Калоян Малинов, Цветелин Ницов, Галина Стамболиева от отдела, който към този момент цифровизира картинка и тон.
За Галина и Цветелин работата е забавна и поради друго. И двамата са от поколението, което въпреки всичко помнят аудио и видеокасетите. Но не са виждали по-старите носители на информация. Работейки с тях, вършат моста и сред поколенията споделят и двамата. 

" Един от най-ценните записи на VHS касетки е фондът на Ванче Михайлов ", споделиха още от отдела по цифровизация. Достъпни за хората ще бъдат и стихове на Веселин Ханчев в негово осъществяване.

Благодарение на частен донор в Държавна организация „ Архиви “ се намират негативите и броеве от вестници на софийско дружество, които също ще бъдат сканирани.

Директорът на доцент доктор Михаил Груев добавя, че точно от мултимедийната сбирка чака да излезат и потребни за проучване тематики. Но и това ще стане ясно след септември.

От Държавната организация „ Архиви “ показаха още, че дигитализираните документи, видео и аудио ще бъдат налични през така наречен държавет сървър. Отделно копия се вършат и на предпазено място, без връзка с интернет.

Общата стойност на плана е към пет и половина милиона лв.. А парите с изключение на за техника са отишли и за образование на хората. В рамките на плана има още действия, които са свързани с съвещания, които да доведат до смяна в закона за архивите.

Директорът на Държавна организация „ Архиви “ доцент доктор Михаил Груев изяснява, че идните диспути са свързани с промени, които да улеснят държавните институции да основават машинночетими документи. Тази задача е значима за архивирането и за обработката, която в последните години се прави главно от изкуствен интелект.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР